Tutaj jest miejsce na Twoją reklamę - napisz do nas

Podatki

Większość zatrudnionych w Irlandii płaci podatki przez system zwany PAYE (Pay As You Earn).
Polega on na tym, że pracodawca odciąga kwotę podatku bezpośrednio od twoich zarobków, po czym odprowadza ją do Urzędu Skarbowego (The Revenue Commissioners).
Fiskus ściąga podatki ludności w imieniu irlandzkiego rządu.

Rozpoczynając pracę
Ważne jest, abyś upewnił się, że twój pracodawca odprowadza właściwe kwoty na poczet płaconych przez ciebie podatków.
Aby mieć pewność, że tak się dzieje, musisz uczynić dwie rzeczy:
· Dostarczyć pracodawcy twój numer PPS. (znany dawniej jako RSI No.).
Numer ten jest twoim niepowtarzalnym identyfikatorem dla usług publicznych w Irlandii. Pracodawca poinformuje wtedy urząd skarbowy o tym, że rozpocząłeś u niego pracę.
· Złożyć podanie o certyfikat podatkowy (certificate of tax credits). W tym celu będziesz musiał wypełnić specjalny formularz aplikacyjny 12A (Application for a Certificate of Tax Credits and Standard Rate Cut-Off Point).
Możesz poprosić o niego pracodawcę, a on powie ci, do którego urzędu skarbowego należy go wysłać.
Jeśli pracodawca nie dysponuje takim formularzem, możesz go uzyskać osobiście w każdym urzędzie skarbowym w Irlandii lub dzwoniąc na numer infolinii urzędu skarbowego.

Dla pewności, że pracodawca i urząd skarbowy zdążą załatwić wszystkie formalności przed datą twojej pierwszej wypłaty, należy to wszystko zrobić zaraz po zaakceptowaniu oferty pracy (nawet, jeśli jest to tylko praca wakacyjna lub na pół etatu).

Kwoty zwolnione od podatku (tzw. Tax Credits)
Kwotą zwolnioną od podatku (Tax Credits) jest część twojego dochodu, od której nie jest naliczany podatek. Innymi słowy, nie płacisz podatku od całego dochodu.
Podatek zaczynasz płacić dopiero od pewnej kwoty. Jej wysokość zależy od kwoty przysługującego ci zwolnienia podatkowego (Tax Credits).
Przed rozpoczęciem każdego roku podatkowego, otrzymasz powiadomienie z urzędu skarbowego na temat kwot zwolnień, jakie ci przysługują oraz tzw. tabelę podatkową, mającą zastosowanie w twoim przypadku.

Wyliczenia te są odpowiedzią na najbardziej aktualne informacje, jakie od ciebie napłynęły. Zmiany wynikające z Ustawy Budżetowej stosowane są automatycznie.

Wraz z powiadomieniem, otrzymasz specjalny formularz TFA 1 (Revision of Tax-Free Allowances), który wypełnia się w celu:
· Wprowadzenia ewentualnych zmian,
· domagania się należnych dodatkowych zwolnień,
· powiadomienia urzędu skarbowego o zmianie okoliczności mogących mieć wpływ na zawartą w zawiadomieniu tabelę oraz też kwoty zwolnień.

Formularz ten możesz także otrzymać w każdym oddziale urzędu skarbowego.
Od czego płacę podatek?
Podatek obejmuje wszelkie dochody z pracy (włączając na przykład, premie, nadgodziny, substytuty niepieniężne czy też dodatkowe profity (tzw. ‘benefit-in-kind') tj. możliwość używania samochodu firmowego, napiwki, prezenty świąteczne od firmy itd..

Nie opodatkowane są: stypendia naukowe, zyski z papierów i bonów oszczędnościowych oraz programu oszczędnościowego Poczty Irlandzkiej (An Post) - National Instalment Savings.

Podatek „awaryjny" (Emergency Tax)
Jeśli twój pracodawca nie otrzyma od ciebie:
· certyfikatu podatkowego (zaświadczenie o kwocie zwolnionej z podatku) z urzędu skarbowego lub
· Formularza P45 (część 2 i 3), deklaracji podatkowej wystawionej przez poprzedniego pracodawcę,
będzie on zmuszony dokonać odliczenia podatku na zasadach awaryjnych.

Oznacza to, że otrzymasz czasowe jednomiesięczne zwolnienie z podatku, ale począwszy od drugiego miesiąca podatek będzie stopniowo wzrastał.
W efekcie, po 4 tygodniach odbierane są wszelkie zwolnienia, a od 9 tygodnia płacona jest wyższa stawka podatku, bez względu na poziom zarobków.

Warto więc uniknąć tej ‘awaryjnej' procedury oraz zastosować się do kilku wskazanych wyżej wskazówek.

Progi podatkowe
Progi podatkowe determinują stawkę płaconego przez ciebie podatku.

W roku podatkowym 2005 dla przykładu, osoba samotna zapłaci 20% podatek od dochodu nie większego niż €29.400 oraz 42% od nadwyżki.
Bardziej szczegółową informację na temat kwot zwolnionych z podatku oraz odliczeń podatkowych, możesz uzyskać w miejscowym urzędzie skarbowym.


Rozliczenie Podatku

Rozliczenie podatku zapłaconego w Irlandii przebiega w odmienny sposób dla osób przebywających na stałe w tym kraju (mających status rezydenta podatkowego) a inaczej dla osób, które podjęły w Irlandii jedynie pracę sezonową.

Podstawą rozliczenia z urzędem podatkowym czy to w Irlandii, czy też w Polsce jest uzyskany od pracodawcy na koniec roku formularz P60. Jest to odpowiednik polskiego PIT11 otrzymywanego od pracodawcy po zakończeniu roku podatkowego.

Formularze P60 otrzymuje się w Irlandii w styczniu i można je rozliczyć w przeciągu 10 lat (od 2006 okres ten będzie skrócony do 4 lat)

Tak długi okres rozliczenia irlandzkiego podatku podyktowany jest faktem, iż w systemie Irlandzkim niemalże nie występują niedopłaty podatku, a ulgi podatkowe można kumulować i uwstecznić w czasie.

Osoby, które są rezydentami podatkowymi w Irlandii rozliczają się jedynie w Irlandzkim Urzędzie skarbowym. Odbywa się to poprzez przedstawienie jednej kopii P60 i oficer podatkowy na podstawie danych z systemu, w którym przechowywane są dane o naszych ulgach podatkowych, wydanych certyfikatach podatkowych, statusie rodzinnym etc. dokonuje wyliczenia prawidłowego podatku.

Osoby, które nie są rezydentami podatkowymi w Irlandii mają obowiązek rozliczenia się z irlandzkiego dochodu w Polsce. Dochód taki należy wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym i podwyższa on podstawę opodatkowania dochodu uzyskanego w tym samym okresie podatkowym na terenie Polski.
Artykuł pochodzi ze strony www.polskidublin.com

1 Comments:

At 10:31 AM, Blogger Adrian Moczyński said...

Czy zastanawiasz się, jakie są aktualne koszty na rynku? Odwiedź https://ilewynosi.pl/, aby odkryć najnowsze informacje. To miejsce oferuje szczegółowe informacje o różnorodnych stawkach, które pomogą Ci zorientować się w aktualną sytuację rynkową. Nie czekaj i zobacz sam już teraz!

 

Prześlij komentarz

<< Home